wtorek, 2 grudnia 2014

Dwa dni grudniowe - moje dwa dni z kalendarza adwentowego - o filmie pieknym słów kilka i o ...mamie

Jak obiecałam tak piszę, za dwa dni to i tematy dwa -  wczoraj praca mnie pochłonęła  do końca dnia, tak,
 że i ziemniaki przypaliłam i chleb spaliłam, - no jakiś ten dzień był pod znakiem  palenia:))
i to nie świecy adwentowej ...
 Więc dzisiaj  będzie słów kilka Wróbla Ćwirka  ;))) ( ktoś jeszcze pamięta taka bajeczkę dla dzieci na dobranoc? to jedna z moich ulubionych).

Chciałam Wam polecić piękny  wzruszający film pt. "Courageous" - Odważni.

zdj. internet

Może się podobać lub nie - pod warunkiem, ze nie będziemy się skupiać na efektach specjalnych,
 grze aktorów, ich ubraniach czy na tym jak wyreżyserowany i nagrany jest film 
- to rzecz w tym wypadku  jak dla mnie mniej istotna i drugoplanowa, 
on powinien nas zachwycić lub nie -  
w zależności od tego jaki mamy stosunek do prawości, 
odwagi,
 poświęcenia, 
miłości, 
nadziei, 
lęku, 
religii,
 Boga. 

To film o roli mężczyzny jako ojca, męża i wojownika i prawdziwym męstwie jakie się z tym wiąże.
Tak -  film promuje  dobre cechy charakteru  i wartości religijne, ale w większości to są cechy godne każdego z nas, chociaż trudno  niekiedy je w sobie i odnaleźć, czy  wykształcić,  ale też i je pokazać.

Jest taki moment w filmie , który  na długo utkwił w mojej pamięci i na długo w niej pozostanie to fragment składania przysięgi, którą składają  bohaterowie filmu  - jako stróże prawa,  jako mężczyźni, jako mężowie, jako ojcowie, jako przyjaciele. Przysięgi o byciu - bohaterem:)

/wolne tłumaczenie ;) / 

Uroczyście przysięgam przed Bogiem
że będę w pełni odpowiedzialny za siebie, moją żonę i moje dzieci 

Będę ich uwielbiał. chronił ich,  służył im, nauczał słowa Bożego
jako duchowy przywódca naszego domu

Będę wierny mojej żonie, będę ją kochał i szanował
i będę gotów oddać życie za nią, jak Jezus Chrystus oddał za mnie 

Będę błogosławił moje dzieci, uczył je kochać Boga całym sercem, 
umysłem i ze wszystkich sił

Będe uczył je szanować władzę i żyć odpowiedzialnie

Będę przeciwstawiał się złu, dążył do sprawiedliwości i miłował miłosierdzie

Będę się modlił za innych, traktował ich z życzliwością, szacunkiem i współczuciem

Będę ciężko pracował na potrzeby mojej rodziny

Będę wybaczał tym którzy mnie skrzywdzą i będę starał się im zapomnieć

Będę uczył się na własnych błędach, żałował za swoje grzechy, 
będę uczciwym i odpowiedzialnym przed Bogiem  człowiekiem

Będę czcił Boga, będę wierny Kościołowi,
będę posłuszny jego Słowu i woli

Będę odważnie działał  dzięki sile którą dał mi Bóg 
by móc wypełnić niniejszą obietnicę do końca mojego życia i dla Jego chwały

Ja i mój dom będziemy służyć  Panu.

Można oczywiście wedle  uznania taką przysięgę zmodyfikować do własnych potrzeb, ale
jednego nie można jej odmówić -  a mianowicie odwagi bycia dobrym człowiekiem.
 a na koniec


 i jedna z  piosenek  z filmu Dzisiaj przeczytałam taki tekst o Mamie, tez bardzo piękny, może potrzebny wielu z nas na adwentowe postanowienie odwiedzania  lub zadzwonienia do swojej Mamy lub wspomnienie tych mam które już są w domu Pana -   w tym całym naszym życiowym zabieganiu wspomnijmy nasze Mamy, 
ja zadzwoniłam, bo tak jakoś postanowiłam też dzwonić częściej aniżeli raz na tydzień ;)
a i na spotkanie już jesteśmy umówione w tym tygodniu.

9 rzeczy których możesz nie wiedzieć o swojej Mamie...

1. Z Twojego powodu tak często płacze. Płakała z radości, gdy dowiedziała się o ciąży. Płakała ze szczęścia, gdy mogła wziąć Cię w ramiona. Płakała ze smutku, gdy o Ciebie się martwiła. Płakała z dumy, gdy stawiałeś pierwsze kroki i w wielu innych sytuacjach. 

2. Odda Ci swój ostatni kawałek ciasta. Oczywiście powie, że jest najedzona, gdy zauważy, że Ty masz ochotę na jeszcze jeden kawałek tortu. Powie tak, chociaż sama go jeszcze nie jadła. Z wielkiej miłości do Ciebie potrafi sama nie zjeść, abyś Ty mógł skosztować. Tyczy się to nie tylko ciasta, ale także innych rzeczy. 

3. Zawsze się o Ciebie martwi. Jeszcze, gdy nie było Cię na świecie, Twoja mama upewniała się, że wszystko z Tobą będzie w porządku. Niezależnie od tego, co dzieje się w Twoim życiu ona zawsze jest przy Tobie, czy to zawód miłosny czy choroba – matka zawsze wesprze i pocieszy. 

4. Żyła w bólu. Znowu i znowu. Twoje narodziny były największym bólem, jaki człowiek jest w stanie przeżyć, a przez 9 miesięcy też lekko nie było. Później pogryzione piersi podczas karmienia, wyrwane włosy i skopane ciało małymi nóżkami. Ona z uśmiechem na twarzy to wszystko znosiła i starała się, aby ból odchodził w niepamięć. 

5. Nie jest idealna. Czasem jej nadopiekuńczość może działać Ci na nerwy. Czasem nie wszystko idzie po Twojej myśli. Jednak mama zawsze stara się najmocniej na świecie i jest dla siebie najsurowszym krytykiem.

 6. Uwielbia na Ciebie patrzeć. Ciężko czasem skraść choć jedno Twoje spojrzenie. Kiedy idziesz spać w końcu matka może na Ciebie spoglądać do woli. A najbardziej uwielbia patrzeć, jak budzisz się z uśmiechem na twarzy. To jest uczucie, które raduje jej serce. 

7. Twój płacz jest jak nóż w sercu matki. Każdy Twój szloch, płacz czy uronienie łzy jest ogromnym ciosem dla mamy. Nie ma wtedy dla niej nic ważniejszego niż pocieszenie Cię i doprowadzenie do tego, abyś znów był szczęśliwy. 

8. Pozwolenie na usamodzielnienie się jest ciężkim przeżyciem. Mama od początku zdaje sobie sprawę, że kiedyś dorośniesz i się usamodzielnisz. Będziesz prowadzić własne życie. Każdy pierwszy krok jest ważny i ciężki zarazem. Pierwsza miłość… Pierwszy dom… Jednak mimo tego, że matka wie o takiej kolejności rzeczy i tak jest jej przykro. 

9. Zrobiłaby to jeszcze raz. Pomimo tego całego bólu, trudów miłości – radość z posiadania Ciebie jest ogromna. Z każdym dniem coraz większa. Gdyby trzeba było, Twoja mama urodziłaby Cię jeszcze raz, bo kocha Cię z całego serca. 

 Kiedy spotkasz ją przy najbliższej okazji to powiedz jej, jak bardzo ją kochasz i podziękuj za to wszystko, co dla Ciebie zrobiła. Urodziła Cię i oddała Ci całe swoje życie, powinieneś być wdzięczny, że dzięki niej możesz żyć…
  pozdrawiam Was i dziękuję za miłe odwiedziny i komentarze i witam nowych obserwatorów i czytelników  ;))36 komentarzy:

 1. piękny post:) i dzięki za polecenie filmu. na pewno obejrze:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zuziu, dziękuję za odwiedziny, wiem, mam napisać do Ciebie wiadomość w sprawie Twojej oferty, niebawem się zabiorę :))
   a film naprawdę polecam ;))
   serdeczności!

   Usuń
 2. Jak pięknie!!! a film to aż się chce obejrzeć ;) (ale że on w kinach teraz czy jak? :) )
  Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie Daguś, on jest
   z 2011 roku, ale można zakupić pewnie:)
   uściski !!! ♥

   Usuń
 3. Przepiekne, Ulu, i to o mężczyznach i to o kobietach. Dużo słów, ale za nimi stoi miłość, w jednym i drugim przypadku. Dlatego patrzę poza słowa i widze moich kochanych, którzy starali się z całej siły, żeby nam było lepiej. teraz ja się staram:) I to prawda - zrobilabym to jeszcze trzy razy, żeby mieć moich chłopców;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)) takie małe piękno, którego niekiedy nie umiemy dostrzec, ale trzeba się starać, trzeba próbować, pokazywać, nie ustawać , czytać o tym, wtedy oczy widza więcej i serce ;), ja tez jakbym mogła to jeszcze raz i jeszcze i przede wszystkim więcej ;))
   buziaki!

   Usuń
 4. Ula, ja się popłakałam, ostatnio tyle mam rodzinnych zawirowań, że umknęły takie ważne rzeczy, całe szczęście, że za chwilę Święta będzie czas na zatrzymanie, pobycie razem ...
  Buziaki, dziękuję :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj te a nasze kłopoty, kto ich nie ma, ale niestety wpisane w codzienność, bo niekiedy nieuniknione, przeważnie zawsze są " po coś" ale to prawda, że nie mogą na m przesłonić tego co w życiu najważniejsze - miłości, bycia, radości z tego, że co roku jesteśmy w ten ważny dzień razem :)
   buziaki!

   Usuń
 5. Ula i bez tego posta widać jakimi zasadami kierujecie się u siebie w rodzinie .....oby każdy miał tyle szczęścia ...na pewno za tym co bije od Was stoją cudowne matki :)))) buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, niekiedy bywa trudno z trzymaniem zasad, ale uważam, że trzeba się starać i ciągle pracować nad sobą, bo najłatwiej jest nic nie robić, a podejmowanie trudu bycia lepszym, zawsze jakoś zaowocuje w przyszłości i nie ważne czym i kiedy ;)) tak sobie myślę, rola Matek naszych i nas jako matek i Ojców w tym trudzie jednak jest niezastąpiona ;))
   uściski!

   Usuń
 6. Witaj ;)
  Chyba po raz pierwszy zostawiam komentarz u Ciebie ......ale zaglądam częściej ;)
  Dziś nie mogłam nic tu nie zostawić......Wzruszyłam się bardzo tekstem o Mamie...co ja mówię wzruszyłam? ja ryczę jak bóbr.........bo moja jest już Aniołkiem.....i wszystko co napisałaś dotarło do mnie ze zdwojoną siłą......
  Pozdrawiam ciepło i życzę pięknego grudnia ......Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym bardziej mi miło, witam serdecznie ;)) mnie tez zawsze poruszają słowa, które są odniesieniem do kogoś mi bliskiego,
   czy tych żyjących, czy tych co już odeszli, dlatego co pewien czas sobie czytam, by nie odeszło w zapomnienie to co jest najważniejsze ;)
   serdeczności!

   Usuń
 7. Ula - grudzień to magiczny misiąc. To czas na takie właśnie przemyślenia. Dziękuję.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Ps. wspominam jeszcze nasze spotkanie w Warszawie na kiermaszu - było mi bardzo miło Cę poznać.
  Jola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również było bardzo miło, tak czas oczekiwania to i czas refleksji poza zgiełkiem świata, by w spokoju móc spotkać się z bliskimi na świętowaniu ;) w ub roku miałam taki młyn z pracą, ze nigdy więcej tego nie powtórzę, bo cała ta otoczka Adwentu, ta refleksja gdzieś mi się w bezczasie zapodziała, więc w tym roku wynagradzam podwójnie :))
   pozdrawiam !

   Usuń
 8. Bardzo wzruszający wpis - każdy wyraz zawarty w treści o Mamie, to cała prawda. Jako mama przeżyłam przy tym wpisie początki mojego późnego macierzyństwa - to piękny czas! Teraz też - ciągle się o nie martwię, panikuję, jak na czas nie wracają ze szkoły; pilnuję, by się ciepło ubrały, i choć nieraz złe są na mnie za nadopiekuńczość, inaczej nie potrafię!
  Pomyślałam też o mojej św.p. Mamusi - miała nas pięcioro, martwiła się o nas, gdy każde usamodzielniało się i opuszczało dom rodzinny. Teraz ją rozumiem!
  Dziękuję Ci, Ulu, za ten wpis i choć oczy mam pełne łez, czytam i czytam te słowa na nowo!
  Serdecznie pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sama ma m łzy w oczach, bo jak się jest matką, to wie się jak te nasze mamy miały ciężko niekiedy, ale tez dostrzegamy zapomniane chwile - jak mawiała moja Śp.Babcia - macierzyństwo to oddany chleb ;),

   Usuń
 9. Jak dobrze że napisałaś o Mamie tak pięknie nie w Dniu Matki..Uroniłam łzę i uświadomiłam sobie,że nie powinnam Mamę martwić swoim smutkiem..Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet jak go ukryjesz to ona widzi, ja nie wiem ja to działa ale tak jest - matki widza wszystko :) Postaraj się znaleźć w swoim trudnym czasie drogę, która jest Ci dana poprzez to co Cię doświadcza, każdy kłopot to powód o refleksji i zmiany życzę Ci
   jak najszybszego powrotu do normalności

   Usuń
 10. Ulu fajnie, że polecasz ten film. Też sobie spisałam te słowa. Oglądaliśmy razem z mężem. Polecam też ten drugi "Próba ogniowa". Wiem, że można on line obejżeć.
  Pozdrawiam serdecznie i dobrego adwentu życzę!
  Iza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, znam i ten i wiele innych z tej serii mam nadzieję, że uda mi się o nich napisać :)) Moje dzieci wszystkie już obejrzały, ale "Odważni" to zdecydowany faworyt :)
   Tobie tez wszystkiego co najlepsze na ten czas oczekiwania ;)

   Usuń
 11. Piękny post,popłakałam się czytając tekst o Mamie...Niby to wszystko wiemy, a jednak tak często o tym zapominamy,pędząc gdzieś,nie wiadomo gdzie i po co...Gdyby nie moja Mama,już od kilku lat nie byłoby mnie tutaj i gdyby też nie to,że sama jestem mamą...Mama,najwierniejsza i jedyna Przyjaciółka,która zbiera swoje dziecko z ziemi za każdym razem gdy rozpada się na kawałki bo traci siły by dalej walczyć...Dziękuję Ci Ulu za tego posta i pozdrawiam serdecznie : ).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się, że przywołałam w Tobie tak piękne przemyślenia, tak Matka to skarb nieoceniony ;))
   życzę Ci samych radości !

   Usuń
 12. Miło i z zaciekawieniem czytał Twój post... Film już zapisałam, i może dziś wieczorem będę mogła zobaczyć razem z mężem... Jutro mamy roraty popołudniem więc możemy godzinkę dłużej pospać...
  Pozdrawiam cieplutko...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)) miło mi bardzo, że mogłam Ci go polecić ;))
   buziaki!

   Usuń
 13. Film wart oglądania, też polecam go znajomym. Ubogacasz mój adwent tym wpisem DZIĘKUJĘ :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest wart polecenia każdemu :)) miło mi, że przydaje sie to pisanie, sama mam okazję zatrzymać się na chwilę z Wami i zamyślić ;))
   serdeczności!

   Usuń
 14. Film piękny, każdemu polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne, wzruszyłam się.Dzięki za ten wpis, no i jak zwykle prześliczne zdjęcia.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i ja dziękuję :) cieszę się,ze się podobał ;))
   uściski!

   Usuń
 16. Znam ten film....:)
  W pierwszej chwili...nie byłam pewna czy on nim piszesz...
  ale jak zobaczyłam tą przysięgę...to byłam już pewna.
  Mnie nasuwają się słowa jednej z piosenek Danuty Rinn...
  Gdzie Ci mężczyźni......
  Tak wielu...facetów przyjmuje teraz postawę...bierności.
  Zapominając kim tak naprawdę są...:(
  Serdeczności...na cały adwent :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano tak, poza tym wiesz, teraz jest taki trend medialny by wyśmiewać takie postawy, facet patriota, wierzący, wierny, ojciec, maż, pracowity, pomocny ... przedstawiany jest jako frajer... smutne to, wszystko stanęło na głowie i jest chore.
   Ale cóż, nie załamujmy rąk, trzeba szukać tych rodzynków i się nie zniechęcać :)
   uściski!

   Usuń

Miło mi będzie jak zostawisz swój komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...